List Of Faculties

 
Name
Prof. K.M.Purohit
Designation
Director
Qualification
B.Sc. (Hons.) M.Sc.
Specialization
Inorganic & Environment Chemistry
Department
Administrative
 
 
Name
Prof.(Dr.) K.K.Jain
Designation
Adviser (P&D)
Qualification
B.Tech.(Hons), M.Tech.(IIT), Ph.D(Roorkee), FIE, MICI, MISTE
Specialization
Structural Engg. Environmental Engg.
Department
Administrative
 
 
Name
Dr.(Mrs.) Sasmita Nayak
Designation
Professor & Head
Qualification
M.Sc., Ph.D
Specialization
Physical Chemistry, Polymer
Department
Chemistry
 
 
Name
Mr. Sanjeev Mohapatra
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Sc., M.Tech
Specialization
Enviormental Chemistry, Hydrometallurgy
Department
Chemistry
 
 
Name
Mr. Debabrata Kar
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Sc.
Specialization
Organic Chemistry
Department
Chemistry
 
 
Name
Dr. Mahamudur Islam
Designation
Associate Professor
Qualification
M.Sc., Ph.D.
Specialization
Environmental Chemistry, Inorganic & Organic Chemistry.
Department
Chemistry
 
 
Name
Dr. Prakash Ch. Mishra
Designation
Asst. Prof.
Qualification
M.Sc., Ph.D.
Specialization
Environmental Chemistry, Inorganic Chemistry
Department
Chemistry
 
 
Name
Mr. Digambar Mishra
Designation
Faculty
Qualification
B.E.
Specialization
Department
Civil Engg.
 
 
Name
Mr. Shishir Patra
Designation
Associate Professor
Qualification
B.E., M.E.
Specialization
Computer Science & Engineering
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Mr. Jajati Mallick
Designation
Associate Professor
Qualification
B.E., M.E.
Specialization
Computer Engineering
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Mr. Sunil Ku. Sharma
Designation
Lecturer
Qualification
B.E.
Specialization
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Mr. Dulal Krishna Acharjee
Designation
Asst. Professor
Qualification
M.Tech.
Specialization
Wireless Mobile Computing & Sensor Network
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Ms. Narayani Panda
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Tech (Computer Science)
Specialization
Artificial Intelligence, Automata Theory
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Mrs. B. Swathi
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. (Information Technology)
Specialization
General Programming
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Ms. Mamta Dash
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech
Specialization
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Mr. Asish Kumar Dash
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech.
Specialization
OOP & C++
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Ms. Sodyam Bebarta
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech
Specialization
Operating System
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Anup Kumar Sahu
Designation
Asst. Professor
Qualification
B.Tech.(CSE), M.Tech.(CSE)
Specialization
Computer Science
Department
Computer Sc. & IT
 
 
Name
Ms. Rakhee Panigrahi
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. Electrical
Specialization
Control System Engg.
Department
Electrical Engg.
 
 
Name
Mr.Satyajeet Das
Designation
Lecturer
Qualification
B.E.(Electrical)
Specialization
Department
Electrical Engg.
 
 
Name
Sudhansu Kumar Samal
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech (EEE)
Specialization
Electrical Machine
Department
Electrical Engg.
 
 
Name
Madhusmita Das
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech (EEE)
Specialization
Department
Electrical Engg.
 
 
Name
Dr. Madhusmita Kar
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.A., M.Phil, Ph.D., UGC (NET), PGDHRM
Specialization
Industrial Sociology, Gender Studies, Displacement and R&R.
Department
English
 
 
Name
Mr. Prakash Ch. Patel
Designation
Lecturer
Qualification
M.A.(Eng.), M.A.(Linguistics, JNU), M.Phil., UGC-NET(English), UGC-NET(Linguistics)
Specialization
Linguistics & ELT, Morphological Study of Language, Indian Diasporic Literature.
Department
English
 
 
Name
Mr.Dibakar Rout
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
B.A.(Hons), M.A.(English), LLB., B.Lib & Info.Sc.
Specialization
Linguistics and Teaching of English
Department
English
 
 
Name
Ms. Nibedita Swain
Designation
Lecturer
Qualification
M.A., M.Phil., PhD.(Cont.)
Specialization
Linguistics & ELT, Diasporic Literature, Canadian Literature
Department
English
 
 
Name
Tuna Biswal
Designation
Sr.Lecturer
Qualification
M.A., M.Phil.
Specialization
English
Department
English
 
 
Name
Mr. Trilok Ranjan Dash
Designation
Registrar
Qualification
M.A. Ph.D
Specialization
Humanities
Department
English
 
 
Name
Mrs. Mangala R. Gajbhiye
Designation
Lecturer
Qualification
B.E
Specialization
Digital Electronics
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Jyotsna Rani Patra
Designation
Lecturer
Qualification
B.E
Specialization
Communication
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Manidipa Acharjya
Designation
Lecturer
Qualification
B.E
Specialization
Digital Signal Processing
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Prangyan P. Mohapatra
Designation
Lecturer
Qualification
M.Tech. in Electronics and Telecommunication Engg.
Specialization
Communication Systems, Electronics Measuring,
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Smita Pradhan
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. Electronics & Instumentation Engg.
Specialization
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Dr. Rajesh K Patjoshi
Designation
Associate Professor
Qualification
M.Tech, Ph.D.
Specialization
VLSI, Embedded Sys. & Power Elec.
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Bibekananda Jena
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Tech.
Specialization
Process Control System.
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Sucharita Jena
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech (AEI)
Specialization
Control System
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mrs. C.S.Dash
Designation
Lecturer
Qualification
B.E.
Specialization
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Jasobanta Das
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. (AEI)
Specialization
Electronics Measuring
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Rakesh Ku. Sinha
Designation
Lecturer
Qualification
M.Tech.
Specialization
Electronics Measuring
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Ms. Sagarika Mishra
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech
Specialization
Electronics Measuring
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Ayaskanta Panigrahi
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech
Specialization
Analog Communication
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Amresh Tripathy
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech.
Specialization
Microprocessor
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Debasish Mohapatra
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech.
Specialization
Microprocessor
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Biswajit Behuria
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech.
Specialization
Microprocessor
Department
ETE & EIE
 
 
Name
Mr. Sanjib Ku. Naik
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Mr. Sudhir Behera
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Mr.Debananda Padhi
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Mrs. Mamata Nayak
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Ms. Banasmita Mishra
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Mr. Kunal Ch. Mohanta
Designation
Lecturer
Qualification
MCA
Specialization
Department
Master of Computer Application
 
 
Name
Mr.Jeetendra Pursty
Designation
Sr.Lecturer
Qualification
M.Sc., M.Phil, Ph.D.(cont.)
Specialization
Cosmology, Graph Theory,Combinotronics, Number Theory
Department
Mathematics
 
 
Name
Mr. Sudam Ch. Satpathy
Designation
Lecturer
Qualification
M.Sc., M.Phil
Specialization
Fluid Dynamics, Tropology
Department
Mathematics
 
 
Name
Mr.Gaoranga Ch. Mishra
Designation
Lecturer
Qualification
M.Sc. (Math)
Specialization
Operation Research, Fluid Mechanics.
Department
Mathematics
 
 
Name
Ms. Niraja Behara
Designation
Lecturer
Qualification
MBA
Specialization
Finanace
Department
MBA
 
 
Name
Ms.Prasanti Ku. Mohanty
Designation
Lecturer
Qualification
MBA
Specialization
Department
MBA
 
 
Name
Ms. Rituparna Patnaik
Designation
Lecturer
Qualification
MBA
Specialization
Human Resource Management Marketing Management
Department
MBA
 
 
Name
Sumeet Prasad
Designation
Lecturer
Qualification
B.Tech. (Mechanical Engg.)
Specialization
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Ms. Simarani Behera
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. Mechanical
Specialization
Thermodynamics
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Ms.Mansi M. Mohanty
Designation
Lecturer
Qualification
B.E.
Specialization
Fluid Mechanics
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Bhupal Chandra Patel
Designation
Director/HOD
Qualification
M.Tech (Mechanical Engg.) Ph.D. (Mechanical Engg.)
Specialization
Production Engineering
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Ms. Puspita Baskey
Designation
Lecturer
Qualification
B.E. (Mechanical)
Specialization
Machine Design
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Mr.Sachidananda Pradhan
Designation
Asst. Prof.
Qualification
B.Sc.(Engg.) Mechanical (Hons, M.Tech.(Industry Oriented) Mech. Engg.
Specialization
Mechanical Engineering
Department
Mechanical Engg.
 
 
Name
Mr.Manas Ranjan Panigrahi
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Sc., Ph.D. (submitted)
Specialization
Electronics/Material Science/ NanoCeramics
Department
Physics
 
 
Name
Dr.Niranjan Sahu
Designation
Sr. Lecturer
Qualification
M.Sc., Ph.D.
Specialization
Electronics
Department
Physics